Yazılar

Anonim bağlantılı grup, Rus uzay araştırma sitesini hackledi, görev dosyalarını sızdırdığını iddia etti

Ukrayna’yı desteklemek için çalışan hacktivistlerin son salvosunda, Anonymous bağlantılı bir grup, Rusya’nın Uzay Araştırmaları Enstitüsü’ne (IKI) ait bir web sitesini tahrif etti ve Rus uzay ajansı Roscosmos’a ait olduğu iddia edilen dosyaları sızdırdı.

Vice tarafından bildirildiği üzere, diğer alt alanlar çevrimiçi kalsa da, bilgisayar korsanları IKI web sitesinin bir alt alanını ihlal etmiş görünüyor. Sitenin ele geçirilen kısmı, Hubble Uzay Teleskobu’na benzer bir proje olan ve 2025’te piyasaya sürülmesi planlanan Dünya Uzay Gözlemevi Ultraviyole projesi (WSO-UV) ile ilgilidir.

Gevşek bir şekilde organize edilen Anonymous hareketine bağlı popüler bir Twitter hesabı, Perşembe sabahı ayrıntıları paylaştı ve eylemi v0g3lSec olarak bilinen bir gruba bağladı.

Yayınlandığı sırada uv.ikiweb.ru sitesine erişilemiyordu. 3 Mart sabahı yakalanan web sitesinin arşivlenmiş bir versiyonu şu mesajı gösteriyor:

“Heyyy Rus f*** .. Pardon.. Kozmonotlar ??.. Ne diyeceğimi bilmiyorum, insanları ISS ile tehdit etmek yerine gidin güzel bir web sitesi edinin, duydunuz mu??”

Mesajın son kısmı muhtemelen Roscosmos başkanı Dmitry Rogozin tarafından yapılan açıklamalara atıfta bulunuyor: ABD tarafından yaptırımların açıklanmasının ardından Rogozin, NASA ve Rus ajansları arasındaki ortaklığın sona erebileceğini ve Uluslararası Uzayın geleceğini tehdit edebileceğini ima ediyor gibiydi. İstasyon.

YourAnonNews hesabı ayrıca, Rus uzay ajansından veri sızıntısı olduğunu iddia eden, bulutta barındırılan bir zip dosyasına bağlantı paylaştı. Vice, indirmenin el yazısı formlar, PDF’ler ve elektronik tabloların bir karışımını içerdiğini ve ay görevlerinin açıklamalarını içerdiğini bildiriyor. Verge, verilerin gerçekliğini doğrulayamadı.

Roscosmos’a yapılan saldırı, Anonymous bağlantılı başka bir grubun Rus uydu kontrol sistemlerini devre dışı bıraktığına dair doğrulanmamış bir iddiada bulunmasından birkaç gün sonra gerçekleşti. NB65 adı altında faaliyet gösteren grubun Twitter paylaşımları, ayrıntılar doğrulanamasa da Rus uzay ajansı tarafından kullanılan bir izleme sistemini kapattığını iddia etti ve iddialar Rogozin tarafından çürütüldü.

Rusya ve Ukrayna arasındaki kara savaşı devam ederken, siber alan, stratejik bir araç olarak ortaya çıkan veri sızıntıları ile Rusya ve müttefiklerine karşı operasyonlar düzenleyen artan sayıda kanunsuz aktör gördü. NB65’in yanı sıra, AgainstTheWest olarak bilinen bir bilgisayar korsanlığı grubu, Rosatom nükleer enerji şirketini ihlal ettiğini iddia etti; başka bir yerde, Anonymous Liberland adı altında faaliyet gösteren bir grup, Belarus savunma yüklenicisi Tetraedr’den alınan 200 GB’lık e-postaları yayınladı.

Son yıllarda, Rusya ve ABD bir dizi uzay görevinde işbirliği yaptı, ancak Rus uzay ajanslarının çatışmaya çekildiğine dair işaretler var. Londra merkezli OneWeb şirketinin ticari uyduları, Rus ajansı bu hafta gerçekleşmesi planlanan bir fırlatmayı durdurduğunda ve müşterisine bir talep listesi yayınladığında, Roscosmos tarafından fiilen rehin alındı. Roscosmos ayrıca, hareketin ABD şirketleri üzerinde sınırlı bir etkisi olmasına rağmen Rusya’nın artık ABD’ye roket motoru satmayacağını da belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu