Yazılar

Ukrayna krizi: EA, Rus takımlarını FIFA 22 oyunundan çıkardı

Oyun yayıncısı Electronic Arts, Rus milli takımını ve diğer tüm Rus takımlarını Fifa 22 ve ilgili oyunlardan çıkaracağını duyurdu.

Şirket, bunu “Ukrayna halkıyla dayanışma içinde olmak” için yaptığını tweetledi.

Futbolun yönetim organları Fifa ve UEFA, Rusya’nın milli takımının ve kulüplerinin tüm müsabakalardan men edileceğini söyledi.

Ukrayna, video oyunları endüstrisinden daha fazlasını yapmasını istedi.

Ülkenin Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, tüm oyun geliştirme şirketlerini ve espor platformlarını Rus ve Belarus hesaplarını engellemeye, turnuvaları iptal etmeye ve oyuncuları yasaklamaya çağırdı.

Electronic Arts, Twitter’da “EA Sports, Ukrayna halkıyla dayanışma içinde ve futbol dünyasındaki pek çok ses gibi barış ve Ukrayna’nın işgaline son verilmesi çağrısında bulunuyor.

“Fifa [Uluslararası Futbol Federasyonları Federasyonu] ve Uefa [Avrupa Futbol Federasyonları Birliği]’ndeki ortaklarımız doğrultusunda EA Sports, Rusya milli takımının ve tüm Rus kulüplerinin Fifa 22 dahil EA Sports Fifa ürünlerinden çıkarılması için süreçler başlattı. , Fifa Mobile ve Fifa çevrimiçi.

“Oyunlarımızın diğer alanlarındaki ilgili değişiklikleri de aktif olarak değerlendiriyoruz.”

Ayrıca Rus ve Belarus takımlarını NHL 22 oyunlarından çıkardı.

Sırasıyla Xbox ve Playstation’ın sahibi olan Microsoft ve Sony’den Fedorov’un Rusya pazarından çıkmalarını isteyen tweetine henüz bir yanıt gelmedi.

Müzik akışı uygulaması Spotify, Rusya ofisini süresiz olarak kapattığını duyurdu.

Bu haftanın başlarında, Meta ve Twitter’dan benzer adımları izleyerek Avrupa Birliği, ABD ve Rusya dışındaki diğer pazarlardaki platformundaki devlet medyası RT ve Sputnik’teki tüm içeriği kaldırdı.

İnsanlar spor hayallerini evden yaşarken, kim olarak oynadığınız Fifa’nın vazgeçilmez bir unsurudur.

Aniden ülkeniz veya favori kulübünüz olarak oynamayı seçememek, birçok Rus oyuncunun sevdikleri bir oyunla yaşayabileceği deneyimi temelden değiştirecek. Zaten parasını ödedikleri bir oyun.

Electronic Arts, NHL buz hokeyi serisiyle de benzer bir hamle yaptı.

Rusya’da konserler, film gösterimleri ve spor etkinliklerinin zaten iptal edildiği göz önüne alındığında, oyun endüstrisinin dahil olması sadece bir zaman meselesiydi.

Oyun şirketlerinin para topladığını, Rus takımlarını yasaklayan e-spor etkinliklerini ve sosyal medyada Ukrayna halkıyla dayanışma mesajlarını zaten gördük – ancak bu, milyonlarca oyuncuyu tek seferde etkileyecek ilk adım.

Çarşamba günü oyun endüstrisini harekete geçmeye çağıran Ukrayna başbakan yardımcısı için yeterince ileri gidip gitmediğini bekleyip göreceğiz – ancak bunun, önümüzdeki günlerde daha fazla önlemle birlikte, oyunun önde gelen oyuncularından ilk hamle olmasını bekliyoruz. .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu