Yazılar

Audi, 2024’te araçlarına 5G bağlantısı getiriyor

Şirketler, Audi of America ve Verizon’un 2024 yılına kadar otomobil üreticisinin serisine 5G bağlantısı eklemek için bir araya geldiklerini duyurdu. Gelişmiş bağlantı, daha iyi yazılım performansı, gelişmiş gezinme ve daha hızlı müzik ve video akışı yetenekleri anlamına gelir.

Geçmişin analog arabalarından daha gelişmiş yazılım gereksinimlerine sahip yeni model araçlara daha yüksek ağ hızları getirmek için yapılan en son anlaşma. Aynı zamanda, otomobil şirketlerinin, gelecekte güvenliği artırabilecek ve kaliteyi artırabilecek araçtan her şeye (V2X) iletişim gibi yeni teknolojileri keşfetmesiyle birlikte geliyor.

Audi ve Verizon, planın, 2024 model yılından başlayarak otomobil üreticisinin araç serisine 5G Ultra Geniş Bant teknolojisini getirmek olduğunu söylüyor. Geliştirilmiş bağlantı, “artırılmış mobil hizmetler, yeni sürücü yardımı özellikleri ve yeni sürücü yardımı özellikleri gibi yeni özelliklerin yolunu açacak. şirketler, sürüşün otomatik geleceği için bağlantı özellikli yenilikler” diyor.

Audi, 2015 yılında Audi A3 sedan ile başlayarak araç içi Wi-Fi ve 4G LTE bağlantısını tanıtan ilk otomobil üreticilerinden biri olarak konumunu duyurdu. Audi of America’da ürün planlama kıdemli başkan yardımcısı Filip Brabec yaptığı açıklamada, “ABD’deki müşterilerimiz” dedi.

Beşinci nesil hücresel teknoloji olduğu için bu şekilde adlandırılan 5G, 4G LTE’den 100 kat daha hızlı olma potansiyeline sahiptir, ancak birçok akıllı telefon sahibi için karışık bir çanta olmuştur. Altyapının oluşturulması başlangıçta beklenenden daha uzun sürüyor ve 5G kullandığını iddia eden çoğu akıllı telefon 4G’den daha hızlı değil.

Audi aynı zamanda V2X iletişimini deneyen ilk şirketlerden biriydi ve arabalarının trafik koşulları hakkında akıllı tahminler yapmak için bir belediye trafik sistemiyle iletişim kurmasını sağlayan yeni bir özellik sergiledi. Şirkete göre, özellikle araçtan altyapıya iletişim, gösterge paneline yüksek teknoloji parlaklığı getiriyor ve müşterilere yeni özelliklere erişmek için gereken abonelik paketlerinde satış yapılmasına yardımcı oluyor.

Ancak otomobil endüstrisi, V2X teknolojisini geliştirmekte yavaştı ve dağıtım, parça parça oldu. Mercedes, hem 2017 E-Sınıfı hem de 2018 S-Serisi’ne V2V ekipmanı kurdu. General Motors ayrıca 2017’de Cadillac CTS’de V2V’yi tanıttı. Diğer otomobil üreticileri, iletişim göndermek için mevcut hücre ağlarını kullanarak hücresel V2X (C-V2X) adı verilen daha yeni bir teknolojiyi yakından incelemeye başladı.

2017’de Trump yönetimi, yeni arabaların V2V teknolojisiyle donatılmasını gerektiren Obama döneminden kalma bir yetkiyi ortadan kaldırdığını duyurdu. Ve geçen yıl, FCC, V2X için ayrılan spektrumun bir kısmını bunun yerine Wi-Fi’yi genişletmek için kullanmak için yeni bir plan ortaya koyduğunda gerilim tırmandı. FCC Başkanı Ajit Pai, V2X’i “yerine getirilmeyen bir söz” olarak nitelendirerek, bandın alt 45 MHz’ini Wi-Fi gibi lisanssız kullanımlar için kullanılabilir hale getirmeyi ve üst 20 MHz’i C-V2X için tahsis etmeyi önerdi.

Arabalar birbirleriyle konuştuğunda, Wi-Fi’ye benzer bir teknolojiyi kullanarak Özel Kısa Menzilli İletişim (DSRC) bandı adı verilen lisanssız bir spektrum üzerinden kablosuz olarak veri alışverişinde bulunurlar. FCC, özellikle bu amaç için 5.9GHz bandında spektrum ayırmıştır ve yalnızca araçtan her şeye (V2X) uygulamalar için kullanılması amaçlanmıştır. Buna araçtan araca (V2V), araçtan altyapıya (V2I) ve araçtan yayaya (V2P) dahildir – yani arabalar diğer arabalarla, trafik sinyalleriyle, cebinizdeki telefonla konuşur… Adını koy.

Diğer otomobil üreticileri de 5G’yi kendi araçlarına getirmek için anlaşmalar yapıyor. Geçen yıl, General Motors ve AT&T, 2024 model tüm Chevrolet, Buick, Cadillac ve GMC araçlarını 5G ile donatmak için benzer bir anlaşma yaptı.

Audi, “yayalar, okul çocukları, yol bakım ekipleri ve bisikletliler de dahil olmak üzere savunmasız yol kullanıcılarını koruyabilecek doğrudan C-V2X iletişimi geliştirmek için eyalet ulaşım departmanları, altyapı sağlayıcıları ve teknoloji sağlayıcılarıyla işbirliği yapmaya” hazır olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu