Yazılar

Nvidia, ‘özel bilgilerinin’ bilgisayar korsanları tarafından sızdırıldığını söyledi

Geçen hafta, bir “olayın” araştırıldığını doğruladı

Nvidia, saldırıya uğradığını ve geçen haftaki “olayın” arkasındaki aktörün çalışan kimlik bilgilerini ve özel bilgileri internete sızdırdığını doğruladı. Şirket, PCMag, Bloomberg ve VideoCardz’a yaptığı açıklamada, 23 Şubat’ta ihlalin farkına vardığını ve “işinde veya müşterilerimize hizmet verme yeteneğimizde herhangi bir kesinti öngörmediğini” söyledi. olay.”

Hacking grubu Lapsus$ saldırının sorumluluğunu üstlendi ve Nvidia’nın daha fazla veri sızdırılmasını istemiyorsa sürücülerini açık kaynaklı hale getirmesini talep etti. Nvidia, bu talepleri mutlaka kabul etmedi; şirket, güvenliğinde iyileştirmeler yaptığını, kolluk kuvvetlerini bilgilendirdiğini ve saldırıya yanıt vermek için siber güvenlik uzmanlarıyla birlikte çalıştığını söylüyor.

PCMag’e göre Lapsus$, Nvidia’dan yaklaşık bir terabayt veriye sahip olduğunu iddia ediyor. The Verge tarafından görülen bir mesajda bilgisayar korsanları, yalnızca donanım klasörünün 250 GB olduğunu ve gizemli RTX 3090 Ti de dahil olmak üzere “tüm yeni Nvidia GPU’ları” hakkında bilgi içerdiğini söylüyor. Daha önceki bir mesajda grup, Nvidia’nın kripto madencileri için daha az çekici hale getirmek için son grafik kartlarındaki sınırlamaları kaldırmaması halinde dosyaları sızdırmakla tehdit etti. Lapsus$ bugün taleplerini güncelleyerek Nvidia’nın GPU sürücülerini kalıcı olarak tamamen açık kaynaklı hale getirmesi şartını da ekleyerek şirketin karar vermek için Cuma gününe kadar vakti olduğunu söyledi.

Nvidia bir olayı araştırdığını doğruladıktan sonra, fidye yazılımının dahil olduğu ve saldırının Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmayla bağlantılı olabileceği yönünde spekülasyonlar yapıldı. Ancak Nvidia, bunlardan herhangi birinin doğru olduğuna dair bir kanıt olmadığını söylüyor.

Dark web istihbarat firması Darktrace’in Tehdit Analizi Başkanı Toby Lewis, The Verge’e, sözde bilgisayar korsanlığı grubunun “önceki hedeflerinin ve önceki fidye notlarında İspanyolca ve Portekizce’nin yerele yakın kullanımının, [bunun] Güney Amerika dışında faaliyet gösterdiğini gösterdiğini” söyledi. Ayrıca grubun “son derece gizli” olduğunu ve Nvidia’ya yönelik saldırısının, Rus hükümetiyle bağlantıları tarafından motive edilmekten ziyade, olup biten her şeyin neden olduğu kafa karışıklığından yararlanıyor gibi göründüğünü söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu