Yazılar

Brembo’nun “akıllı” fren sistemi, her bir tekerleğe ayrı ayrı basınç uygulayabilir

Üst düzey İtalyan fren üreticisi Brembo, Ekim ayında, 2024’te ismi açıklanmayan bir üretici aracılığıyla piyasaya sürüldüğünde hem “sürüş keyfi hem de tam güvenlik” vaat eden AI ile geliştirilmiş bir fren sistemi olan Sensify’ı piyasaya sürme planını duyurdu. Kilitlenme önleyici frenlerin ötesine geçerek, çekiş ve stabilite kontrolü, tasarım esnekliği ve potansiyel olarak daha hassas kontrol için hidrolik kontrolleri elektronik olanlarla değiştirir.

Algoritmalar çalma listelerini, haritaları, sürücü yardımını ve hatta “kendi kendine sürüşü” çeşitli derecelerde kontrol ettiğinden, araçlara yapay zekayı dahil etmek yeni değil. Bununla birlikte, AI tabanlı fren sistemleri, tam olarak nasıl çalışacakları veya güvenliği artıracakları konusunda kaşları yükseltmek için yeterlidir.

Mühendislik profesörü ve Stanford Üniversitesi Otomotiv Araştırmaları Merkezi’nin eş direktörü J. Christian Gerdes, “Yapay zeka ve sinir ağları ile uğraşmaya başladığınızda, bunlar yalnızca sahip olduğunuz eğitim verileri kadar iyidir” dedi. “Daha önce görmediği bir şeyi temsil eden yeni bir davanız varsa, ne yapmaya karar verdiğini önceden bilmek zor.”

Autocar UK, Sensify’ın kendisini verilere dayalı olarak programlamak ve sürüş deneyimini geliştirmek için “özel bir uygulama” kullandığını bildiriyor. Sistemin, her bir tekerleği bağımsız olarak kontrol edebilen bir “dijital beyin” veren tahmine dayalı algoritmalar, sensörler ve veri yönetimi araçları kullanacağı varsayılıyor.

Gerdes, ilk olarak 1970’lerde tanıtılan modern kilitlenme önleyici fren sistemlerinin, ağır frenleme sırasında kilitlenen tekerlekler için bir Yara bandı olduğunu söylüyor. “Daha mantıklı olan, tekerleklerinizin her birinde neler olup bittiğini anlamaktır. Ve sonra akıllıca farklı tekerleklerde fren gücü istemek için.”

Car with various labels describing the Sensify system
Brembo Sensify sistemi

AI ve Sensify ile dijital ayak izine rağmen, Brembo CEO’su Daniele Schillaci’ye göre, fiziksel mekanik, Sensify sistemindeki yazılıma kıyasla daha fazla varlığa sahip. Yönetici Reuters’e “mekanik ve yazılım içerikleri yakında eşdeğer olacak ve on yılın sonunda yazılım fren sistemlerinde baskın hale gelecek” dedi.

Şirket, dijital stratejilerini ilerletmek için yıl sonuna kadar Silikon Vadisi’nde bir teknoloji laboratuvarı açmayı planlıyor. Brembo, “Veri toplama, sürücü deneyimini geliştirmek için kullanılıyor ve sistemin sürekli güncellenmesine izin veriyor” diyor, ancak toplanan verilerin gizliliği ve güvenliği gibi soruları nasıl ele alacağı belirsiz.

Sensify’ın avantajlarından biri sürüş tarzlarına uyum sağlamak, hava ve yol koşullarına uyum sağlamak ve daha kısa kilitleme süreleridir. Brembo ayrıca, elektromekanik kontrol ekleyerek fren hidroliğini çıkardığı, daha düşük bakım maliyetleri, daha düşük disk tüketimi ve daha düşük veya sıfır sürtünme torku olduğu için sisteminin bir otomobilin ömrü boyunca daha ucuz olacağını söylüyor. Elektrikli veya hibrit bir araçta, rejeneratif frenlemenin daha iyi kontrolü, pil boyutunun azaltılmasına yardımcı olabilir.

Bu yapay zeka beyninde bir donanım arızası olduğunda ne olur? Autocar UK için bir demoda Brembo, sistemin arıza emniyetli olarak bağlanan ancak komutlarını ayrı olarak gönderen iki ECU’ya (elektronik kontrol ünitesi) sahip olduğunu açıkladı.

Sistemin 2024 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Brembo, sedanlar, yarış arabaları, SUV’ler ve ticari araçlar gibi birden fazla araba tipinde çalışmak üzere tasarlandığını, ancak her bir tip için ne kadar özelleştirilmesi gerektiğinin net olmadığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu