Yazılar

Samsung, bilgisayar korsanlarının Galaxy kaynak kodunu çaldığını doğruladı

Yakın tarihli bir Nvidia hackinin arkasındaki aynı grup sorumluluğu üstlendi

Güney Koreli teknoloji devi bugün doğruladı, hackerlar Samsung’dan Galaxy cihazları için dahili şirket verilerini ve kaynak kodunu başarıyla çaldılar.

İhlal haberi ilk olarak bu ayın başlarında Lapsus$ adlı bir bilgisayar korsanlığı ekibinin sorumluluğu üstlendiği bildirildi. Yakın zamanda Nvidia’yı hackleyen grup, Samsung tarafından Galaxy donanımındaki şifreleme ve biyometrik kilit açma işlevleri için kullanılan kaynak kodu da dahil olmak üzere yaklaşık 200 GB çalıntı veriyi gösterdiği iddia edilen ekran görüntülerini paylaştı.

Samsung bugün yaptığı açıklamada, bilgisayar korsanlarının kimliğini veya şifreleme ve biyometri ile ilgili verileri çalıp çalmadıklarını doğrulamadı veya reddetmedi. Ancak şirket, çalışanlara veya müşterilere ait hiçbir kişisel verinin alınmadığını söyledi.

Samsung, Bloomberg News ve SamMobile tarafından bildirilen bir açıklamada, “Belirli şirket içi verilerle ilgili bir güvenlik ihlali oldu” dedi. “İlk analizimize göre, ihlal Galaxy cihazlarının çalışmasıyla ilgili bazı kaynak kodlarını içeriyor, ancak tüketicilerimizin veya çalışanlarımızın kişisel bilgilerini içermiyor. Şu anda, işimiz veya müşterilerimiz üzerinde herhangi bir etki beklemiyoruz. Bu tür olayların daha fazla yaşanmaması için önlemler aldık ve müşterilerimize kesintisiz hizmet vermeye devam edeceğiz.”

Son Nvidia hack olayında, bilgisayar korsanlığı grubu Lapsus$ şirkete şantaj yapmaya çalıştı ve Nvidia, belirli GPU’lardan kripto para birimi madenciliği sınırlayıcılarını kaldırmadıkça ve bu ekran kartlarının sürücülerini açık kaynak yapmadıkça verileri çevrimiçi sızdırmakla tehdit etti. Lapsus$’ın Samsung’a belirli tavizler vermeye çalışırken herhangi bir tehditte bulunup bulunmadığı net değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu