Yazılar

Steam Deck Çıktı

Steam Deck, neredeyse imkansız olanı yapmak için en son yüksek profilli girişimdir – harika bir avuçiçi oyun bilgisayarı yapmak. Cihaz, taşınabilir oyunların şu anki kralı Nintendo Switch’e çok benziyor, ancak çok farklı bir canavar: daha güçlü, daha pahalı ve kesinlikle daha karmaşık. Deneyimsiz olanlar için bu, 7 inç 1.280×800 ekrana ve 64GB, 256GB veya 512GB depolama alanına sahip, AMD destekli, avuçiçi bir oyun bilgisayarıdır.

Platform ve uyumlu oyunların listesi hızla geliştiği için Valve’in taşınabilir cihazının kesin olarak incelenmesi de zordur. İşletim sistemi güncellemeleri önemli özellikler ekliyor ve değiştiriyor, bu nedenle kullanıcı deneyiminin bazı bölümleri siz bunu okurken farklı olabilir. Örneğin Valve, Chrome web tarayıcısını doğrudan SteamOS arayüzünden kolayca yükleme özelliğini ekledi.

Özellik geliştiren tweaks ve hack’lerin (veya bug’ların ve sınırlamaların) tam kapsamı, Steam Deck daha fazla kişinin eline geçene kadar belli olmayacak. Bu yüzden bunu zamanla gelişecek canlı bir inceleme olarak kabul edin.

Bu inceleme ilk yayınlandığından beri Steam’in en büyük rakiplerinden biri olan Epic Games Store’dan da bazı oyunlar yükleyebildim. Tam olarak kolay değil, ancak girişimci oyuncular zaten daha basit yöntemler ve yardımcı uygulamalar üzerinde çalışıyorlar. Bunu yapmak için gereken adımlar, Steam Deck’in masaüstü modu bölümünde aşağıda detaylandırılmıştır.

TL; DR versiyonu, Steam Deck’in kısa ilk dalga teslimatı sırasında ön sipariş vermek için çevrimiçi olarak atlayan türden bir PC oyuncusuysanız, çoğunlukla etkileneceksiniz… ve zaman zaman hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Ancak bir Nintendo Switch’in aynı gündelik alıp oynama kolaylığıyla bir oyun deneyimi bekliyorsanız, aradığınız cihaz bu değil.

Kısa not: Bu ilk dalgayı kaçırdıysanız, Valve şimdi “2022’nin ikinci çeyreğinden sonra” teslimat için 5 $ depozito ile rezervasyon alıyor.

Tuhaflıklarına alışmak ve küçük ekranında en iyi hangi oyunların ve türlerin çalıştığını bulmak için biraz zaman harcadıktan sonra Steam Deck’i kullanırken harika zaman geçirdim. Bazı klavye ve fare oyunlarının, bazı uygulamalı ince ayarlardan sonra yerleşik dokunmatik yüzeylere ne kadar iyi çevrildiği konusunda özellikle etkilendim. Dikkat edilmesi gereken en büyük iki şey pil ömrü ve depolama kapasitesidir, ancak bu her zaman taşınabilir oyun cihazları için geçerli olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu