Yazılar

EA Artık Oyunlarını Rusya veya Beyaz Rusya’da Satmıyor

Electronic Arts, Ukrayna’da devam eden ihtilaf nedeniyle Rusya ve Beyaz Rusya’daki tüm video oyunlarının satışını durdurduğunu duyurdu.

Electronic Arts Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’da devam eden savaşla ilgili olarak diğer bazı video oyun şirketlerinin çizdiği yolu izlediğini duyurdu. Daha önceki CD Projekt gibi, EA da hem Rusya’da hem de Beyaz Rusya’da oyunlarını ve ilgili içeriklerini ve sanal para birimlerini satmayı bırakmaya karar verdi. Karar, bölgedekilerin güvenliği endişesinin yanı sıra Ukrayna halkıyla dayanışma göstermek için alındı.

Bunun anlamı şu ki, Electronic Arts uygulaması ve Rus bölgesi için Origin mevcut olmaya devam edecek olsa da, bunlarda satın alınabilecek hiçbir oyun veya içerik olmayacak. Temel olarak EA, kullanıcıların daha önce satın aldıkları oyunları ve içeriği kullanmaya devam etmelerine izin verecek, ancak Rusya veya Beyaz Rusya’da yeni satın alma işlemleri yapılamayacak. EA oyunlarının ve içeriğinin kaldırılması için üçüncü taraf vitrinlerle de iletişime geçiliyor, ancak bu isteklerin yerine getirilmesi biraz zaman alabilir.

EA ayrıca gelecekte atabileceği diğer adımları da gözden geçirdiğini söylüyor. EA’nın ne anlama geldiğine ilişkin örnekler, şu anda desteklenen tüm FIFA oyunlarından Rus milli takımının ve diğer Rus kulüplerinin kaldırılması gibi EA Sports FIFA’daki değişiklikleri içerir. EA Sports NHL, IIHF’den uzaklaştırmalarının ardından hem Rus hem de Belarus ulusal kulüplerini ve takımlarını kaldırarak benzer değişiklikler yaptı.

Yine EA, eylemlerinin Ukrayna ile dayanışma içinde ve bölgedekilerin güvenliğine yönelik endişelerle yapıldığını açıklıyor. EA, “zaten yürürlükte olan programlarımızın ötesinde onlara en iyi şekilde nasıl yardımcı olabileceğimizi anlamaya çalıştığını” söylediği için, Ukrayna ve diğer etkilenen bölgelerdeki meslektaşlarına ve ortaklarına özellikle dikkat çekiyor. Söylemek yeterli, EA kararını, değeri ne olursa olsun yapıcı ve destekleyici bir karar olarak çerçevelemeye çalışıyor.

EA’nın kararını belirleyen ve söylenmeyen birçok ek faktör var. EA’nın Rusya ve Beyaz Rusya’yı kapatma kararı mali açıdan zararlı görünse de, iki ülkede iş yapmaya devam etmenin maliyetleri, sadece bir itibar maliyeti olsa bile, önemli olacaktır. Yaptırımların birçok ödeme seçeneğinin iki ülkede artık çalışmamasına neden olduğu gerçeği de var, bu da EA için Rusya ve Beyaz Rusya’daki işlerin her şeyden önce önemsiz olduğu anlamına gelebilir.

EA’nın kararı yaptırımlar nedeniyle kendisi için alınmış olsa da, şirketin bir dayanışma beyanı yayınlaması yine de anlamlı. Şu anda, dünyanın dört bir yanındaki insanlar böyle korkunç bir durumu iyileştirmek için kendilerini çaresiz hissedebilirler. Geriye kalan, Ukrayna’yı desteklemek için EA gibi video oyun şirketleri de dahil olmak üzere başkalarıyla dayanışmayı benimsemek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu