Yazılar

Activision Blizzard’ın taciz anlaşması, onaya bir adım daha yaklaştı

Bir yargıç, California düzenleyicilerinin erteleme talebini reddetti

Bir federal yargıç, California eyalet düzenleyicilerinin gecikme talebini reddederek Activision Blizzard ile ABD Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu (EEOC) arasında bir anlaşmaya varma planlarının ilerlemesine izin veriyor. Karar dün California bölge mahkemesinde verildi ve California Adil İstihdam ve Konut Departmanı’nın (DFEH) anlaşmaya müdahale etme girişimlerinin en son gerilemesi oldu.

EEOC ve Activision Blizzard, geçen yıl, çalışanların cinsiyetçi istismarı en üst düzeyde kolaylaştırmakla suçladığı oyun yayıncısına yönelik cinsel taciz ve ayrımcılık iddialarını çözmek için anlaştı. DFEH, federal çözümün Activision Blizzard’ın ilgili kanıtları yok etmesine potansiyel olarak izin vererek kendi davasına zarar vereceğini iddia ediyor. Ancak Aralık ayında bir yargıç, anlaşmaya karşı çıkmak için davaya resmen katılma talebini reddetti.

DFEH geçen ay temyize gitti, ancak temyiz devam ederken, EEOC’nin davası bu süre zarfında ertelenmeyecek. Yargıç Dale Fischer, ajansın EEOC ile Activision Blizzard arasında bir dış taraf olarak önerilen rıza kararnamesine karşı dava açabileceğini belirterek, “DFEH, resmi bir parti olarak katılımıyla ne gibi bir avantaj elde etmek istediğini hiçbir zaman açıkça belirtmedi” dedi. “Benzer bir şekilde, kalmanın bu davayla ilgili herhangi bir şeyi basitleştireceğini düşünmek için hiçbir neden yok.” Federal anlaşmanın resmi olarak onaylanmasını tartmak için bir duruşma yapılacak.

Activision Blizzard’a yönelik şikayetler, Microsoft’un onu satın alma planlarını duyurmasından daha eskiye dayanıyor; Yakın tarihli bir SEC dosyasına göre, şirketler EEOC anlaşmasının önerilmesinden birkaç ay sonra tartışmalara girdi. Önerilen anlaşma, Activision Blizzard’ın diğer önlemlerin yanı sıra zarar gören çalışanlar için 18 milyon dolarlık bir fon kurmasını gerektiriyor; bu, şirketteki bazı üst düzey rakamların ayrılmasıyla birlikte gelecek bir değişiklik – ancak şimdiye kadar CEO Bobby Kotick değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu