Yazılar

Google, SolarWinds hack’ini ortaya çıkaran siber güvenlik şirketini satın alıyor

Google, Mandiant’ı 5.4 milyar dolara satın alıyor

Google, yaklaşık 5,4 milyar dolar değerinde tamamı nakit bir işlemle siber güvenlik şirketi Mandiant’ı satın alıyor.

600’den fazla güvenlik danışmanının ve 300’den fazla istihbarat analistinin çalışmalarından yararlanan Mandiant’ın operasyonları, bir “uçtan uca güvenlik operasyonları paketi” oluşturmak için Google Cloud’a dönüştürülecek. Siber güvenlik danışmanlığından yaklaşan tehditleri tespit etmeye ve şirketin dijital savunmasını test etmeye kadar bir dizi hizmet sunulacak.

Google Cloud CEO’su Thomas Kurian bir blog yazısında, “Daha önce büyük hükümetleri hedef almak için kullanılan saldırıların karmaşıklığı ve ciddiyeti artık her sektördeki şirketleri hedeflemek için kullanıldığından, dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar benzeri görülmemiş siber güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya” dedi. “Güvenlik operasyonları paketimizi ve danışmanlık hizmetlerimizi daha da geliştirmek ve müşterilerin en önemli güvenlik sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için Mandiant’ı Google Cloud’a davet etmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Mandiant, belki de en çok, ABD federal hükümetindeki bilgisayarları tehlikeye atan Rus hükümetinin sponsorluğunda olduğu düşünülen devasa bir operasyon olan yıkıcı SolarWinds saldırısını ortaya çıkarmasıyla biliniyor. Saldırı, Mandiant Aralık 2020’de operasyonun ayrıntılarını bildirene kadar bir yılın en iyi bölümünde fark edilmedi.

Daha önce, Microsoft’un Mandiant’ın potansiyel bir alıcısı olduğu söylentileri vardı. Microsoft ve Google, siber güvenliğin giderek daha önemli bir rol oynadığı kazançlı bulut hizmetleri pazarını kontrol etmek için rekabet ediyor.

“Siber güvenlikte hiç bu kadar kritik bir zaman olmamıştı. 2004 yılındaki kuruluşumuzdan bu yana Mandiant’ın misyonu, siber saldırılarla mücadele etmek ve müşterilerimizi en son tehditlerden korumak olmuştur” dedi. “Bu amaçla, Google Cloud ile güçlerimizi birleştirmekten heyecan duyuyoruz. Birlikte, güvenlik endüstrisini değiştirerek geniş ölçekte uzmanlık ve istihbarat sunacağız.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu