Yazılar

Apple Maps, Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olduğunu söylüyor

2019’da Apple, Kırım Yarımadası’nı orada yaşayanlar için Rusya’nın bir bölgesi olarak göstermek için Haritalar ve Hava Durumu uygulamalarında tartışmalı bir değişiklik yaptı. Aynı zamanda Kırım, dünyanın diğer bölgelerindeki kullanıcılara bağımsız bir bölge olarak gösterildi. Şimdi Apple bir kez daha Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olduğunu söylüyor – Rusya’da değilseniz.

Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışma yıllar önce başladı. 2014’te Rusya, Kırım Yarımadası’nı işgal etti ve ilhak etti – bu, dünya uluslarının çoğu tarafından hiçbir zaman meşru olarak tanınmayan bir hareket.

Bu olaylardan sonra teknoloji şirketleri arasında Kırım’ın nasıl tarif edileceği konusunda bir tartışma yaşandı. Rus yasalarına uymak için hem Apple hem de Google, uygulamalarını Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak gösterecek şekilde güncellerken, dünyanın geri kalanı bölgenin herhangi bir ülkeden ayrıldığını gördü.

Ancak Rusya’nın Şubat ayında başlayan Ukrayna’yı işgali, Apple’ın bu değişikliği yeniden gözden geçirmesine neden oldu. Kırım, bağımsız bir bölge olarak görünmek yerine, Apple Haritalar’da (ve ayrıca iOS Hava Durumu uygulamasında) bir kez daha Ukrayna’nın bir parçası olarak gösteriliyor. Ne yazık ki Mashable’ın bildirdiği üzere bu hizmetlere Rusya’dan erişilirken herhangi bir değişiklik yapılmadı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu