Yazılar

Google, Chrome’un en son güncellemesinin Safari’den daha hızlı olduğunu söylüyor

Chrome ekibi, en son sürümünün yaklaşık bir buçuk yıl öncesine göre yüzde 43 daha hızlı olduğunu söylüyor.

Google, en son Chrome güncellemesi olan M99 sürümünün Apple’ın kendi Speedometer web karşılaştırmasında rekorlar kırdığını ve Mac’lerde Safari’den daha hızlı ve daha duyarlı olduğunu söyledi. Chromium Blog’daki bir yayın, JavaScript derlerken ve grafikler oluştururken Chrome’un hızında geçen yıl içinde yapılan iyileştirmeleri özetliyor.

Google’a göre, tüm bunlar, tarayıcısının M1 Mac’lerde en hızlısı olmasını ve Safari’den yaklaşık yüzde 7 daha hızlı kıyaslamasını sağlıyor. Blog gönderisine göre Chrome M99, Apple’ın WebKit ekibi tarafından oluşturulan bir kıyaslamada 300 puanla bir hız rekoru kırdı. Hızölçer kıyaslaması, deneyimin ne kadar duyarlı olduğunu görmek için çeşitli teknolojiler kullanarak çalışan bir web uygulamasını kullanmanın nasıl bir şey olduğunu simüle etmek içindir.

Google, testlerini 10 çekirdekli M1 Max yongası ve 64 GB RAM’e sahip 14 inç MacBook Pro’da gerçekleştirdiğini belirtiyor. 16 GB RAM’e sahip 13 inç M1 destekli MacBook Pro’mda bunu tekrarlayarak daha da büyük bir performans deltası elde ettim: Chrome dakikada 252, artı veya eksi 8,6 ve Safari 185 artı veya eksi 46 puan aldı. ortalama yüzde 30’luk bir fark olsa da, Safari’de yüksek miktarda değişkenlik olduğu açıktı. Bilgisayarımın daha zayıf işlemcisi ve daha az RAM’i ile Google ekibinin ulaştığını söylediği 300’e ulaşamadım.

Genel web’de gezinme söz konusu olduğunda performans çok önemlidir – bir web uygulamasını kullanırken beklemek istemezsiniz. Ancak buna değer, internette meslektaşlarımdan ve yabancılardan duyduğum şikayetlerin çoğu, Chrome’un yavaş olduğu değil, bir kaynak domuzu olduğu yönünde. Chrome, yoğun RAM kullanımı için tamamen sorumlu olmasa da (çalışması çok hızlı olan tüm bu komut dosyaları, kendi yerlerini ve kaynaklarını kaplar ve aslında sistem kaynak kullanımını ölçmek zor olabilir), olduğu için bir üne sahiptir. bellekte çok yer kaplıyor.

Benim düşünceme göre, muhtemelen tarayıcı seçiminizi kıyaslamalara dayandırmaya değmez. Hem Chrome hem de Safari kullanıyorum ve ikisi arasında belirgin bir hız farkı hissetmiyorum. Ayrıca dikkate alınması gereken hızdan daha fazlası var – iş arkadaşlarımdan biri kısa süre önce M1 MacBook Air’lerinde pil ömrü söz konusu olduğunda Chrome’un “tam bir felaket” olduğundan şikayet etti.

Ancak diğer yandan, Chrome’un sahip olduğu özelliklerden tamamen memnunsanız ve bilgisayarınızı ağırlaştırmıyor gibi görünüyorsa, buna bağlı kalmanızı öneririm. Arada bir etkileyici kıyaslama puanları hakkında övünebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu