Yazılar

TikTok, maksimum video uzunluğunu 10 dakikaya genişletiyor

TikTok hala kısa biçimli bir video platformu mu? Şirket bugün, yüklemeler için maksimum uzunluğu 10 dakikaya çıkardığını duyurduktan sonra, giderek daha az görünüyor. TikTok yıllardır daha uzun yüklemeleri test ediyor ve geçtiğimiz Temmuz ayında üç dakikalık videoları tanıtıyor, ancak bu son güncelleme şimdiye kadarki en büyük artış ve şimdi tüm dünyada yayınlanacak.

Bir şirket sözcüsü The Verge’e yaptığı açıklamada, “Topluluğumuza değer katmanın ve TikTok deneyimini zenginleştirmenin yeni yollarını her zaman düşünüyoruz” dedi. “Geçen yıl, daha uzun videolar sunarak topluluğumuza TikTok’ta eğlenmek ve oluşturmak için daha fazla zaman verdik. Bugün, dünyanın dört bir yanındaki içerik oluşturucularımıza daha da yaratıcı olanaklar sunacağını umduğumuz 10 dakikaya kadar olan videoları yükleme özelliğini kullanıma sunmaya başlamaktan heyecan duyuyoruz.”

TikTok’un popülerliğe hızlı yükselişi, kullanıcıların dikkatini çekmek için hazırlanmış, bitmeyen bir kısa video akışı üzerine kurulmuş olsa da, şirket bir süredir daha uzun içerikleri zorluyor. Daha uzun videolar, TikTok’un YouTube ile daha iyi rekabet etmesine (ki bu da uzun içeriğe doğru eğilir) ve ayrıca daha eski bir kitleyi yakalamasına ve uygulamada genel etkileşim süresini artırmasına olanak tanır. Aynı zamanda, daha uzun içeriğe geçiş, kullanıcıların izleme alışkanlıkları hakkında toplayabileceği veri miktarını sınırlayarak firmaya zarar verebilir; bu, ilk etapta kullanıcıları çekmek için kullandığı algoritmaları özelleştirmesine izin veren şeydir. Başka bir deyişle: içeriğin uzunluğunu doğru ayarlamak, dengeleyici bir eylemdir.

İronik olarak, TikTok yaratıcılara ve kullanıcılara daha uzun içerik sunmak için genişledikçe, rakipleri – TikTok’un başarısıyla teşvik edildi – tam tersini yaptı. Instagram, Makaralar biçiminde kısa biçimli videolar başlattı, YouTube’un uygun bir şekilde adlandırılmış Kısaları var ve Snapchat, Spotlight dediği şeyi sunuyor. Bütün bu şirketler formülü doğru bulmaya çalışıyor.

The Verge’e konuşan Navarra, uzun biçimli içeriğin genel olarak “para kazanmanın daha kolay olduğunu ve insanları platformda daha uzun süre tuttuğunu” söylüyor. Ancak TikTok’un şimdi bu videoları platformunda tam olarak nasıl konumlandıracağını ve sunacağını çözmesi gerektiğini söylüyor. “Daha uzun biçimli içerik için özel bir ev ile yapabilirler çünkü [bu], insanların hızla geçmeye alıştığı daha kısa şeylerle dikey beslemede çok iyi oturmuyor” diyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu