Yazılar

Yeni AirTags anti-stalking önlemleri iOS 15.4 beta’da görünüyor

Apple Kimliğinizle bağlantılı olan Aksesuarlara gelen bir uyarı dahil

9to5Mac raporlarına göre iOS 15.4 için en son beta, Apple’ın AirTag’lerinin insanları takip etmek için kullanılmasını önlemek için tasarlanmış yeni özellikler içeriyor. En önemlisi, kurulumları sırasında, AirTag’leri izinleri olmadan birini izlemek için kullanmanın bir suç olabileceği ve kolluk kuvvetlerinin bilinmeyen bir AirTag’in sahibi hakkında bilgi talep edebileceği konusunda uyaran yeni bir gizlilik bildirimi var. Bildirimde “AirTag, Apple Kimliğinize Bağlı” yazıyor.

Apple, bu ayın başlarında AirTag’leri için bir dizi yeni güvenlik özelliği koleksiyonunu duyurdu ve bir dizi haber raporunun, izinleri olmadan bireyleri izlemek için kullanıldığını tespit ettikten sonra. O sırada Apple, yeni güvenlik özellikleri için kesin bir çıkış tarihi sağlamadı ve yalnızca “bu yıl sonra” geleceklerini belirtti.

Yeni gizlilik bildiriminin yanı sıra 9to5Mac, iOS 15.4’ün artık sizinle birlikte seyahat eden kimliği belirsiz bir AirPod çiftinin bulunduğunu belirleyebileceğini belirtiyor. MacRumors’un bildirdiğine göre, AirPods daha önce bazı kullanıcılar için kafa karışıklığına neden olan daha genel bir “Bilinmeyen Aksesuar Uyarısı” bildirimi oluşturuyordu. Yakınınızda bir izleyici algılandığında güvenlik uyarılarını önceden devre dışı bırakma seçeneği de kaldırıldı ve Find My uygulamasına yeni izleme bildirim ayarları eklendi.

Apple tarafından bu ayın başlarında duyurulan diğer anti-stalking AirTag özellikleri arasında, mevcudiyetlerinde bilinmeyen bir AirTag algılandığında kullanıcıları daha erken uyarmak ve kendilerine ait olmayan bir AirTag bulmak için daha yeni iPhone’larda hassas ultra geniş bant izlemeyi kullanmalarına izin vermek (önceden bu yalnızca bir AirTag’ın sahibine sunulmuştu). Apple, iPhone’da gösterilen izleme bildirimlerinin, daha belirgin hale getirmek için AirTag tarafından yapılan uyarı sesiyle de senkronize edileceğini söyledi.

Yeni casusluk önleme özelliklerinin yanı sıra, iOS 15.4’ün dördüncü beta sürümü, Axios’un sesli asistanın mevcut seçeneklerinden daha az cinsiyete sahip olduğunu belirttiği yeni bir Amerikan Siri sesini de içeriyor. Bu, maske takarken Face ID desteği ve Apple’ın yeni Evrensel Kontrol özelliği dahil olmak üzere diğer yeni iOS 15.4 özelliklerine katılıyor. iOS 15.4 için kesin bir çıkış tarihi henüz açıklanmadı, ancak önümüzdeki ay yaygın bir sürüm alması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu