Yazılar

Sony ve Honda birlikte elektrikli araçlar yapmayı planlıyor

İlk modelin 2025 yılında çıkması bekleniyor.

Sony ve Honda, birlikte elektrikli araçlar tasarlayıp satmak için yeni bir şirket kurmayı planlıyor. Girişim henüz sonuçlanmadı, ancak iki şirket niyetlerini belirten bir mutabakat zaptı imzaladı. Henüz adı açıklanmayan yeni şirketin, 2025 için planlanan ilk EV modelinin satışıyla bu yıl kurulması bekleniyor.

Honda, aracın tasarımını, geliştirmesini ve satışını üstlenen yeni şirketle ilk modeli üretecek ve Sony bir mobilite hizmet platformu geliştirmeye hazırlanıyor. Ortaklık, Honda’nın otomobil yapma ve pazarlama konusundaki uzmanlığını Sony’nin görüntü sensörleri, telekomünikasyon ve eğlence alanındaki yetenekleriyle birleştirmeyi amaçlıyor.

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida yaptığı açıklamada, “Sony’nin amacı, yaratıcılığın ve teknolojinin gücüyle dünyayı duygularla doldurmak” dedi. “Uzun yıllar boyunca otomobil endüstrisinde kapsamlı küresel deneyim ve başarılar biriktiren ve bu alanda devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmeye devam eden Honda ile bu ittifak sayesinde, ‘mobilite alanını duygusal hale getirme’ vizyonumuzu geliştirmeyi amaçlıyoruz. ve güvenlik, eğlence ve uyarlanabilirlik merkezli mobilitenin gelişimine katkıda bulunmak.”

Honda CEO’su Toshihiro Mibe, “Yeni Şirket, müşterilerin beklentilerini ve hayal gücünü aşan değer yaratmaya yönelik geniş ve iddialı bir yaklaşım benimseyerek dünya çapında yenilik, evrim ve mobilitenin genişlemesinin ön saflarında yer almayı hedefleyecek” dedi. “Bunu, Honda’nın çevre ve güvenlikle ilgili en son teknolojisinden ve bilgi birikiminden yararlanırken, her iki şirketin de teknolojik varlıklarını uyumlu hale getirerek yapacağız. Sony ve Honda, birçok tarihi ve kültürel benzerliği paylaşan şirketler olsa da, teknolojik uzmanlık alanlarımız çok farklı. Bu nedenle, iki şirketimizin güçlü yanlarını bir araya getiren bu ittifakın mobilitenin geleceği için büyük olanaklar sunduğuna inanıyorum.”

Sony, bir süredir otomotiv dünyasına girme niyetinin sinyallerini verdi ancak bu, ticari sektöre yönelik ilk somut hamlesini işaret ediyor. Sony, CES 2020’de Vision-S adlı bir elektrikli konsept otomobil sergiledi ve bunu CES 2022’de Vision-S 02 ile takip etti. O sırada Sony, 2022 baharına kadar Sony Mobility adlı bir işletme şirketi kurmayı planladığını duyurdu. ; Görünüşe göre yeni Honda ortaklığı bu fikri tartışmalı hale getirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu