Yazılar

Discord’un yeni politikası, aşı karşıtı grupları hedef alarak zararlı tıbbi tavsiyeleri yasaklayacak

Discord politikalarını elden geçiriyor

Şirket Cuma günü yaptığı açıklamada, Discord’un sağlıkla ilgili yanlış bilgilendirme, platform dışı davranışlar ve nefret söylemiyle mücadele etmek için politikalarını ve topluluk yönergelerini elden geçirdiğini duyurdu. Yaklaşık iki yıldır Discord için ilk büyük politika güncellemesi ve organize şiddete katılan, zararlı aşı karşıtı materyal yayan veya diğer Discord kullanıcılarını nefret söylemiyle taciz eden grupları veya bireyleri hedef almak için tasarlandı.

İki yıllık bir pandemiden sonra Discord, sağlıkla ilgili yanlış bilgilerle ilgili politikalarını daha net hale getiriyor. 28 Mart’ta yürürlüğe giren yeni topluluk yönergelerinde Discord, kullanıcıların “Discord hakkında fiziksel veya toplumsal zarara yol açması muhtemel yanlış veya yanıltıcı bilgiler paylaşamayacaklarını” söyledi. Buna fiziksel altyapıya zarar verebilecek, başkalarının yaralanmasına ve halk sağlığını tehlikeye atabilecek içerikler dahildir.

Değişiklik, ciddi şekilde yanıltıcı sağlık bilgileri yayınlayan ve tanıtan aşı karşıtlarını açıkça hedef alıyor – ancak bu, tüm aşı karşıtı kişilerin platformdan kaldırılacağı anlamına gelmiyor.

Discord’un baş hukuk görevlisi Clint Smith, The Verge ile yaptığı röportajda, “Birisi Discord’da ‘dört ons çamaşır suyu içer ve vücudunuz koronavirüsten kurtulur’ diye paylaşımda bulunursa, bu işlem yapılabilir” diye açıklıyor. “Tıbbi fikir birliği, bunu COVID tedavisi olarak desteklemiyor ve bu tavsiyeye uyan herkes için yüksek bir zarar olasılığı var.”

Bununla birlikte Smith, pandemi bağlamında birisinin “kristalleri göğsünüzde 5 dakika tutmanız ve akciğer kapasitenizin artacağını” bildirmesi durumunda, bu Discord’un önlem alacağı bir şey olmadığını söylüyor. Smith, “Kristaller ve kristallerin iyileştirici gücü tıbbi konsensüs tarafından desteklenmiyor, ancak kullanıcılarımıza zarar verme riski de çok düşük, bu nedenle kristallerle ilgili bu açıklamada, harekete geçmeyeceğiz” diyor.

Ne zaman harekete geçeceğine karar verirken Discord, mesajların bağlamını, doğrudan zarar verme olasılığını, bir posterin başkalarını ikna etme veya aldatma niyetini ve bir grup veya posterin Discord politikalarını tekrar tekrar ihlal etme geçmişi olup olmadığını tartacağını söylüyor. Discord kullanıcıları, hizmetteki herhangi bir mesaja sağ tıklayıp şikayet düğmesine basarak bu tür içerikleri şikayet etmeye devam edebilecekler.

Benzer şekilde Discord, kullanıcıları platform dışında gerçekleştirdikleri zararlı davranışlar için de cezalandıracaktır. İlgili davranış, şiddet içeren kuruluşlara üyeliği, insanlara, kuruluşlara, olaylara veya yerlere yönelik inandırıcı şiddet tehditlerinde bulunmayı ve çocukları herhangi bir şekilde cinselleştiren gruplara ait olmayı içerir.

Discord, platform dışı davranışları organize şiddet ve reşit olmayanları cinselleştirme gibi “en yüksek zarar kategorileri” ile sınırlandırıyor. Smith, “Bir Discord kullanıcısı uyuşturucu bulundurmakla suçlanırsa… veya bir okul sınavında hile yapmakla suçlanırsa, bunlar hesaba katacağımız platform dışı davranışlar arasında en yüksek zarar değildir” diye açıklıyor. “Kullanıcılarımız ve birinin Discord deneyimi için en yüksek zarar potansiyeline sahip platform dışı davranışlara odaklanacağız.”

Institute for Strategic Dialogue tarafından geçen yıl yayınlanan araştırma, Discord ve Steam gibi platformlarda aşırı sağcı grupların patladığını ortaya koydu. Bu gruplar gerçek dünyadaki şiddeti organize edebilir veya Discord sunucularında taciz ve baskınlara katılabilir. Discord, bu tür grupları yıllardır kapatıyor, ancak kalıcılar. Düzenli olarak yeni gruplar ortaya çıkıyor ve sosyal protesto grupları bile Discord veya Facebook gibi platformlarda organize olabiliyor ve sonunda gerçek dünyada şiddete neden olabiliyor. Discord, soruna veri bilimi ve makine öğrenimi algoritmaları atıyor, ancak şirket aşırılık yanlısı içeriği bildirmek için büyük ölçüde dış uzmanlara ve diğerlerine güveniyor.

Smith, “Bu, uzmanlarla ve güvenilir muhabirlerle ilişkiler kurmaya yoğun bir şekilde yatırım yaptığımız bir alandır” diye açıklıyor. “Discord dışından, hangi grupların şiddeti ve nefreti teşvik ettiği konusunda gerçekten uzman olan insanlar var ve bizi Discord’da yasaklamamız gereken grup türleri konusunda uyarabilirler.”

Smith, şirketin akademisyenlere, Hakaretle Mücadele Birliği ve Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi gibi gruplara ve güvenilir kuruluşlardan gazetecilere danıştığını söyledi. Discord ayrıca platformun kendi kadrosunda sahip olmadığı özel uzmanlığa sahip ücretli danışmanlara da yatırım yapar.

Discord, moderasyona merkezi olmayan bir yaklaşım getirerek onu Facebook gibi platformlardan ayırıyor. İçerik ihlallerini proaktif olarak taramak yerine, kendilerini denetlemek ve gerektiğinde içeriği şirket denetimine yükseltmek için tek tek sunuculara güvenir. Çok çeşitli gruplara ev sahipliği yaptığı için Discord’u her zaman yerel pub’a benzetirim. Bir barın sahibinin tüm bu farklı konuşma gruplarını denetlemesini beklemezdik, ancak onlardan raporlara dayalı olarak grupları yasaklamalarını beklersiniz. Discord’un modeli, hizmetle ilgili yanlış bilgileri yaymanın daha zor olduğu anlamına gelir, ancak grupların bariz bir gözetim olmadan özel olarak örgütlenmesi ve çevrimdışı yapamayacağınız sayıları toplaması idealdir.

Discord ayrıca, özel ve genel sunucular arasındaki tanımı biraz daha net hale getirmek için, yakında istemcide yeni bir etiketle genel sunucuları vurgulayacaktır. Discord, platform yönetimi ve gizlilik arasındaki çizgiyi de açıkça aşmaya çalışıyor.

Smith, “Geniş halka açık topluluklarda gerçekleşen konuşmalarda güvenlik açısından daha fazla makine öğrenimi yapacağımızı hayal edebilirsiniz, ancak bunu özel DM’lerde ve özel sunucularda yapmayacağız” diyor. “Küçük bir grup DM’de yüksek bir mahremiyet beklentisi varsa, bu mahremiyet beklentisini yerine getirmeyi amaçlıyoruz.”

Discord, korunan özelliklerini kast, cinsiyet kimliği, yaş, ciddi hastalık ve daha fazlasına genişleterek nefret söylemini de hedefliyor. Hizmet şartları, gizlilik politikası ve topluluk yönergeleri ayrıca, kullanıcıların anlaması genellikle zor olan yasal dilden daha düzenli İngilizce içerir. NSFW gibi terimler de, bu tür terimlerin yaygın olarak kullanılmadığı ülkelerdeki Discord kullanıcılarının işini kolaylaştırmak için yaş kısıtlaması lehine kaldırıldı.

Bu önemli değişikliklerin çoğu, dünyanın son birkaç yılda ne kadar değiştiğinden ve Discord’un çok daha geniş bir pazarı hedeflemek için nasıl geliştiğinden kaynaklanıyor. Discord, oyunun ötesine geçmek için iddialı bir çabayla nakit para topluyor ve sonuç olarak hizmet, çeşitli topluluklar karışımını çekmeye devam ediyor.

Smith, “2020’de oyun odaklı bir izleyici kitlesine hizmet eden bir Kaliforniyalı grubuyduk,” diye şaka yapıyor. “2022’de ABD genelinde Toronto, Londra ve Amsterdam’da çalışanlarımız var ve oyunun ötesine geçen gerçekten küresel ve geniş bir kitleye sahibiz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu