Yazılar

Bir Meta prototipi, onları tanımlayarak sanal dünyalar oluşturmanıza olanak tanıyor.

Meta, insanların sanal dünyaların parçalarını tanımlayarak oluşturmalarını sağlayan bir yapay zeka sistemini test ediyor ve CEO Mark Zuckerberg bugün canlı bir etkinlikte bir prototip gösterdi. Builder Bot adlı konseptin kanıtı, sonunda daha fazla insanı Meta’nın Horizon “metaverse” sanal gerçeklik deneyimlerine çekebilir. Ayrıca, makine tarafından üretilen sanata güç veren yaratıcı AI teknolojisini de geliştirebilir.

Zuckerberg, önceden kaydedilmiş bir demo videosunda, “haydi sahile gidelim” gibi komutlarla başlayarak, botun çevresinde karikatürize edilmiş bir 3D kum ve su manzarası oluşturmasını isteyen Builder Bot ile sanal bir alan oluşturma sürecinde izleyicilere yol gösterdi. (Zuckerberg bunu “tamamen yapay zeka tarafından oluşturulmuş” olarak tanımlar.) Daha sonraki komutlar, bir ada oluşturmak gibi geniş taleplerden altokümülüs bulutları eklemek ve – şakayla kendi kendine alay ederek – bir deniz otobüsü modeli gibi son derece özel taleplere kadar uzanır. Ayrıca, Zuckerberg’in Builder Bot’un yarattığı bir müzik kutusundan geldiğini öne sürdüğü “tropikal müzik” gibi ses efektlerini çalmayı da içeriyor, ancak genel arka plan sesi de olabilirdi. Video, Builder Bot’un insan tarafından oluşturulan sınırlı bir kitaplıktan mı yoksa AI’nın tasarımların oluşturulmasında bir rol oynadığından mı yararlandığını belirtmiyor.

OpenAI’nin DALL-E’si, Nvidia’nın GauGAN2’si ve VQGAN+CLIP’in yanı sıra Dream by Wombo gibi daha erişilebilir uygulamalar dahil olmak üzere birçok AI projesi, metin açıklamalarına dayalı görüntü oluşturmayı göstermiştir. Ancak bu iyi bilinen projeler, bazı araştırmacıların 3B nesne üretimi üzerinde çalışmasına rağmen, etkileşimli bileşenler olmadan 2B görüntüler (bazen çok gerçeküstü olanlar) oluşturmayı içerir.

Meta tarafından açıklandığı ve demoda gösterildiği gibi, Builder Bot, kullanıcıların dolaşabileceği 3B nesneler eklemek için ses girişini kullanıyor gibi görünüyor ve Meta daha iddialı etkileşimler hedefliyor. Zuckerberg, etkinliğin açılış konuşmasında, “Yalnızca sesinizle deneyimlerinizi keşfetmek ve başkalarıyla paylaşmak için nüanslı dünyalar yaratabileceksiniz” dedi. Meta, etkinlik sırasında evrensel bir dil çevirmeni için planlar, konuşma tabanlı bir yapay zeka sisteminin yeni bir sürümü ve büyük yazılı veri kümeleri olmayan diller için yeni çeviri modelleri oluşturma girişimi dahil olmak üzere birçok başka yapay zeka duyurusu yaptı.

Zuckerberg, birçok VR kullanıcısının hafife aldığı kullanılabilir sanal nesnelerin türleri de dahil olmak üzere karmaşık etkileşimin büyük zorluklar doğurduğunu kabul etti. Kullanıcılar rahatsız edici içerik isterse veya AI’nın eğitimi dünya hakkında insani önyargıları ve klişeleri yeniden üretirse, AI üretimi benzersiz denetleme sorunları oluşturabilir. Ve mevcut sistemin sınırlarını bilmiyoruz. Şimdilik, Meta’nın sosyal VR platformunda Builder Bot’un ortaya çıktığını görmeyi beklememelisiniz – ancak Meta’nın AI geleceği için planlarının tadına bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu